Bachelor i økonomi og administrasjon – nettbasert
Studiet vil gi deg en grunnutdanning innen økonomi og administrasjon. Studiet har nettbasert undervisning, med noe fysisk oppmøte på eksamen, og tilbys både som heltid- og deltidsstudium.
- Studiested
- Nettstudium
- Studiet varer
- 3 - 6 år
- Studieform
- Nettbasert, Deltid og Heltid
- Studiepoeng
- 180
- Undervisningsspråk
- NO + ENG
- Oppstart
- August
- Pris
- Semesteravgift
- Ordinær søknadsfrist
- 15. apr. 2027
- Ordinær søknadsfrist
- 15. apr. 2027
Om utdanningen
Bachelor i økonomi og administrasjon er for deg som vil ha en grunnutdanning innen økonomi og administrasjon.
I næringslivet, offentlig virksomhet og andre organisasjoner er det stadig behov for personer med kompetanse på høgskolenivå innen økonomi og administrasjon. Studiet gir deg kunnskap innenfor økonomi, markedsføring, ledelse og strategi, for å nevne noe.
Bachelor i økonomi og administrasjon vil gi deg en fleksibel og bred plattform for videre studier og senere yrkesliv og karriere. Gjennom fordypning i ulike valgemner får du også mulighet til å sette ditt eget preg på studiet.
Heltid eller deltid
Studiet lyses ut i to varianter i Samordna opptak:
- Nettbasert heltid over 3 år (søkekode 209 449)
- Nettbasert deltid over 6 år (søkekode 209 515)
Deltidsvarianten er fleksibel, ved at det er mulig å ta studiet på kortere tid, eller variere underveis antall emner per semester.
Heltidsvarianten kan ikke endres til deltid underveis, men det kan være mulig å ta studiet på kortere tid for eksempel hvis man tidligere har gjennomført Årsstudium i bedriftsøkonomi ved INN eller tilsvarende.
Studenter på heltid- og deltidsstudiet følger samme nettbaserte undervisning, men en deltidsstudent tar 15 studiepoeng (to emner) per semester og en heltidsstudent tar 30 studiepoeng (fire emner) per semester. Se studiemodell for deltid og heltid ved å gå inn på studieplanene.
Godkjenning av tidligere fullført utdanning
Har du bestått tilsvarende emner fra andre læresteder, kan du søke om å få disse godkjent.
Vi gjør ikke forhåndsvurderinger, du kan først søke om godkjenning av emner etter at du har takket ja til studieplass og semesterregistrert deg. Se siden Godkjenning og fritak av utdanning for krav og dokumentasjon.
Studieplan og emner
I studieplanen finner du informasjon om studiet med blant annet oversikt over emner, læringsmål og vurderingsformer.
Hva kan jeg bli?
Fullført studium gir rett til bachelorgrad med tittelen "Bachelor i økonomi og administrasjon". Du får en bred grunnutdanning og kvalifiseres til å jobbe i en rekke ulike økonomisk-administrative stillinger i privat næringsliv, offentlig sektor og andre organisasjoner.
Bachelor i økonomi og administrasjon gir kunnskaper, ferdigheter og generell kompetanse som er viktig for å kunne fatte beslutninger på mikronivå innenfor private og offentlige organisasjoner, med sikte på å koordinere bruken av knappe ressurser for å nå organisasjonens mål.
Våre studenter har blitt rekruttert til jobber innen regnskap og controlling, salg og markedsføring, innkjøp og finansiell rådgivning, prosjektledelse, risikoanalyse, økonomisk styring og kontroll, samt eiendomsforvaltning.
Aktuelle stillinger er bedriftsrådgiver, mellomleder, regnskapsfører, personalkonsulent, økonomikonsulent, butikksjef og markedsfører.
Bachelor i økonomi og administrasjon ved Universitetet i Innlandet oppfyller ikke utdanningskravet til statsautorisert regnskapsfører. Valgemnepakken Ledelse og regnskap gir heller ikke nødvendige emner for å oppfylle kravet. Dersom du ønsker å ta utdanning som oppfyller utdanningskravet til statsautorisert regnskapsfører, henvises du til å søke Bachelor i regnskap og økonomirådgivning, som oppfyller utdanningskravet i sin helhet.
Digitale samlinger, oppmøte og eksamen
Nettbasert undervisning og digitale samlinger
Undervisningen er nettbasert og består av to deler:
- Digitalt læringsmateriell: Forhåndsinnspilte forelesninger, presentasjoner og fagstoff i Canvas.
- Digitale samlinger: Disse er i sanntid og foregår på dagtid. Heltid har 10–15 samlinger per halvår; deltid har ca. halvparten. Timeplanen er klar før semesterstart.
Forventet arbeidsmengde er 30–40 timer per uke for heltidsstudenter (inkludert samlinger og selvstudium), og ca. halvparten for deltidsstudenter.
Obligatorisk deltakelse
Samlingene er i utgangspunktet frivillige, men utgjør en viktig del av opplegget. De tas ikke opp på grunn av bl.a. personvern.
Emneansvarlig kan gjøre enkelte samlinger eller aktiviteter obligatoriske (f.eks. programvareopplæring, presentasjoner eller seminarer). Dette kunngjøres i time- og undervisningsplanen ved semesterstart.
Arbeidskrav og eksamensformer
Alle emner har arbeidskrav som må godkjennes før du kan avlegge eksamen.
Vurderingsformene varierer mellom skriftlig skoleeksamen og hjemmeeksamen (noen kombinert med muntlig).
- Skoleeksamen krever fysisk oppmøte på Studiested Rena. Det er ikke mulig å søke om å avlegge eksamen andre steder (jf. Forskrift om opptak, studier og eksamen ved INN § 6-1 (4)).
- Du finner eksamensform for det enkelte emnet i emnebeskrivelsene i studieplanen (Oppdateres for studieåret 2027/2028 senest 1. februar 2027).
Merk: Eksamensformer kan endres underveis i studiet. Fra høsten 2027 vil det bli endringer som blant annet kan innebære flere skoleeksamener med oppmøte.
Søknadsfrist og opptak
Søknadsfrist er 15.april. Du søker opptak på Samordna opptak sine nettsider
For å være kvalifisert til opptak må du ha generell studiekompetanse. Du kan også søke på grunnlag av realkompetanse, da er søknadsfristen 1.mars.
Poenggrenser
Hva koster det?
Du må betale semesteravgift hvert semester. Mer om semesteravgift.
Utveksling
Et utvekslingsopphold vil gi deg minner for livet, i tillegg til internasjonal erfaring og kompetanse, som vil øke sjansene dine i arbeidsmarkedet.
Som heltidsstudent har du en unik mulighet til å reise på studieutveksling i 5. semester. Deltidsstudenter har også muligheten til å reise, men bør planlegge dette tett med studieadministrasjonen. Studiene i utlandet gjennomføres fortrinnsvis som heltidsstudent.
Alle studenter oppfordres til å ta et semester i utlandet og vi har samarbeidsavtaler med universiteter over hele verden! Emnevalg ved utenlandsk institusjon må oppfylle kravene i studieplanen, og godkjennes på forhånd av Universitetet i Innlandet.
Gå til destinasjonssøket for å se utvekslingsmulighetene dine.
Videre utdanningsmuligheter
Studiet gir mange muligheter til videreutdanning på masternivå. Ved Universitetet i Innlandet gir studiet opptaksgrunnlag til:
- Master i økonomi og ledelse - Siviløkonom
- Master i offentlig ledelse og styring (MPA)
- Master i bærekraftig innovasjonsledelse
Kombinasjonen av Bachelor i økonomi og administrasjon og Master i økonomi og ledelse gir grunnlag for sidetittelen Siviløkonom.
Studiet kan også kvalifisere for masterutdanninger ved andre norske høgskoler/universitet, samt masterutdanninger i utlandet innen økonomi og ledelse. Vær oppmerksom på ulike utdanningsinstitusjoner kan stille spesifikke krav til emnekombinasjoner og karakterer ved opptak til masterutdanning.
Studiet oppfyller ikke utdanningskravet til statsautorisert regnskapsfører. Se informasjon om dette under «Hva kan jeg bli» på denne siden.
Ta kontakt
Har du spørsmål om søknad og opptakskrav kan du kontakte vårt opptakskontor på opptak@inn.no eller telefon 62 43 00 04.
Har du andre spørsmål om studieprogrammet kan du ta kontakt med Handelshøgskolen Innlandet på handelshogskolen@inn.no eller telefon 62 43 05 10, eller noen av våre ansatte.
Du kan også være interessert i
Vil du motta informasjon om studier hos oss?
Meld deg på nyhetsbrevet vårtStudenthistorier
-
Et studium med mange muligheter 22. juni 2021 10:44
Ola har i lang tid vært interessert i aksjemarkedet. Det var hovedgrunnen til at han valgte bachelor i økonomi og administrasjon.