Innovasjonsloopens fase 2

Skaffe innsikt er den andre fasen i innovasjonsprosessen.

Innsiktsfasen handler om å skaffe innsikt i problemet: Hva består problemet i? Hvordan utarter det seg? Endrer problemet karakter i ulike stadier? Hvordan kunne vi tenke oss problemet løst? 

Innsiktsfasen kan være tidkrevende. I motsetning til tradisjonelt prosjektarbeid der det ofte er mer fokus på å utvikle og sette i gang tiltak raskt, bruker vi i innovasjonsprosjekter lang tid på å kartlegge hva som egentlig er problemet. Som regel samler vi innsikt fra aktører som er direkte berørt av problemet, det kan være brukere, ansatte, ledere, borgere, kunder osv. Den vanligste innsiktsmetoden er bruk av intervjuer og observasjoner, men vi kan også bruke spørreundersøkelser og ulike typer kartlegginger. Sekundærdata som forskningsrapporter, utredninger, statistikk og lignende kan også være viktige kilder til innsiktsarbeidet. 

I verktøykassa har vi eksempel på en samtaleguide som viser et intervju med en bruker. Når vi gjør intervjuer og spørreundersøkelser må vi huske på å få godkjenning fra informanten om at det er ok å bruke materialet i videre arbeid. Eksempler på denne typen samtykkeerklæring finner du også her i verktøykassa. Vi anbefaler at det samles inn data på en måte som gjør at du unngår å samle inn personopplysninger.  

Etter at vi har samlet all innsikten må den oppsummeres og systematiseres. Vi viser en metode for å systematisere innsikten, i tillegg kan en også bruke personas og brukerreise for å visualisere hovedfunnene fra innsikten.

På bakgrunn av systematiseringen lager vi en oversikt over temaer/kategorier som funnene viser. Deretter velger vi hvilke av disse temaene vi går videre med for å utvikle løsninger på. 

Etter at vi har jobbet grundig med å systematisere innsikten, kan det likevel dukke opp spørsmål vi ikke har fått besvart. I en innovasjonsprosess må vi alltid være åpne for at vi kan ha behov for å gå frem og tilbake mellom fasene for å være trygge på at vi har fått med oss den nødvendige innsikten. Det er derfor ikke uvanlig at vi går tilbake og skaffer mer innsikt etter at vi er i gang med neste fase i prosessen. Det er dette som kalles å jobbe iterativt.