Alle arrangementer ved Universitetet i Innlandet

LINN-konferansen 2025

Forskergruppene Litteratur og litterasitet og Nordisk litteratur inviterer til den årlige LINN-konferansen. Temaet for årets konferanse er “litteratur i historien og historie i litteraturen”. Vi ønsker velkommen presentasjoner innenfor dette og andre tema.

Pult med bok der bokstaver "hopper" ut av sidene
Foto: Colourbox

Målgruppen er alle ved Fakultet for lærerutdanning og pedagogikk som forsker på eller som har interesse for å forske på litteratur og litterasitet, til den årlige konferansen LINN – Litteratur- og litterasitetsforskning Innafor.

Konferansen har som mål å legge til rette for at litteratur- og litterasitetsforskere ved LUP blir bedre kjent med hverandres interessefelt og forskning, å gi ferske så vel som erfarne forskere mulighet til å presentere og få tilbakemelding på egen forskning, samt skape en arena for utveksling av ideer til nye forskningsprosjekter.

Temaet for årets konferanse er altså “litteratur i historien og historie i litteraturen”. Vi ønsker velkommen presentasjoner innenfor dette og andre tema.

Hovedforedrag

Portrett Laura Saetveit Miles, UIB
Professor Laura Saetveit Miles (Foto: Universitetet i Bergen)

Til LINN inviteres det en ekstern fagperson til å holde konferansens hovedforelesning. Vi har gleden av å annonsere professor i britisk litteratur og kultur Laura Saetveit Miles ved Universitetet i Bergen som årets hovedforeleser. Miles’ interesseområder er blant religiøs litteratur og kultur fra middelalderen, spesielt i Storbritannia. Hun fokuserer på kvinnelige forfattere og lesere, og visjonære og mystiske tekster. Se også Laura Saetveit Miles | UiB

Program kommer.

Delta med presentasjon

Man kan delta på konferansen med innlegg i to formater:

Paperpresentasjon

Du er velkommen til å presentere et paper om et ferdigstilt eller pågående forskningsprosjekt. Paper-presentasjoner er på 15 minutter + 5 minutters diskusjonstid.

Idepresentasjon

Du er velkommen til å presentere en idé til et mulig forskningsprosjekt. Idépresentasjoner er på 5 minutter + 5 minutter diskusjonstid.

Vi tar imot sammendrag innenfor alle litteratur- og litterasitetsrelaterte tema. Sammendrag til paperpresentasjoner skal være på 200–300 ord, mens sammendrag til idépresentasjoner skal være på 50-100 ord. Sammendraget kan inneholde forskningsspørsmål, teoretisk rammeverk, metode, materiale og eventuelle funn. Gi presentasjonen din en tittel, og sett inn referanseliste i APA-stil. Konferansespråk er skandinaviske språk og engelsk.

Frist for å sende inn sammendrag er 10. oktober 2025: Send inn sammendrag via nettskjema:

Innsending av sammendrag til LINN 2025 – Vis – Nettskjema

Målgruppe

Vi håper alle med interesse for litteratur og litterasitet ønsker å delta på konferansen, med eller uten presentasjoner. Alle påmeldte deltakere får påspandert lunsj, og arrangementet avsluttes med en sosial sammenkomst på personalrommet.

Praktisk informasjon

Frist for påmelding til LINN-konferansen 2025 er 17. oktober 2025: Påmelding skjer via nettskjema

Se også frist for å sende inn samenndrag over.

Mer informasjon

Eventuelle spørsmål sendes til:

Litteratur og litterasitet

Bilde av Svenn-Arve Myklebost
Førsteamanuensis
E-post
svenn-arve.myklebost@inn.no
Telefon
+47 62 51 72 78

Nordisk litteratur 

Bilde av Ingrid Beate Hestvik Skjerdal
Førsteamanuensis
E-post
ingrid.skjerdal@inn.no
Telefon
+47 62 51 77 96
Emneord: forskningsformidling, språkforskning
Publisert 27. mai 2025 11:27 - Sist endret 28. okt. 2025 13:29