University of Zambia
- Land
- Zambia
- By
- Lusaka
- Avtale
- Exchange
- Type
- Studier , Praksis , Prosjekt-/forskningssamarbeid
Om destinasjonen
Studenter på lektorprogrammet og på MIKS kan i vårsemesteret reise på et 3 måneder langt utvekslingsopphold ved University of Zambia (UNZA) i Lusaka. MGLU-studenter på masternivå kan reise på praksisopphold i 8. semester. De reiser i rammene av NORPART-prosjektet Literacy in multilingual settings (LEMS), og kan benytte seg av gode stipendordninger.
Ta kontakt med internasjonalt kontor på ditt studiested for informasjon
Opptakskrav
Krav til språkkunnskaper
60 studiepoeng i norsk eller engelsk kreves. Det kreves også gode engelskkunnskaper.
Studiepoeng og emner
Emnet "Literacy in a multilingual context" tilsvarer 15 SP og innpasses i graden ved INN. Det gir innsikt i hvordan flerspråklighet utvikles, hvordan lese- og skriveferdigheter tilegnes i en flerspråklig kontekst, og hvordan dette påvirker undervisning og læring. Noen eksempler på innhold er:
- Teori om flerspråklighet
- Språk og etnisitet i det flerspråklige Zambia
- Språk i utdanningspolitikk og planlegging
- Nytteverdi av tospråklig undervisning
Studentene fra INN følger undervisningen i emnet, og er samtidig tilknyttet en grunnskole. Her henter studentene materiale for å skrive en rapport som blir eksamen i emnet.
MGLU-studenter på masternivå og mer presist i 8. semester, kan reise på et kortere praksisopphold i regi av prosjektet. De må ha norsk eller engelsk i fagkretsen, og være interessert i flerspråklighet. Det gjelder både 1-7 og 5-10.
Semesterinndeling
Høstsemester: oktober - januar
Vårsemester: februar - juni
Oppholdsperiode: februar-april. Eventuell praksis og andre emner som tas ved INN samme semester tilrettelegges individuelt. Studenter reiser minimum i par.
Utgifter og stipendordninger
Studieavgifter
Ingen studieavgifter for utvekslingsstudenter
Finansieringsstøtte
Basisstøtte - hele beløpet kommer som en utbetaling i start av semester
Reisestøtte - 10.300 kr. (35% stipend og 65% lån)
Bolig
UNZA organiserer bolig. Studenter må være forberedt på å dele rom, da deles også kostnadene. Studenthyblene på Marshlands er trygge og rimelige, og har relativt lav standard sett med norske øyne. Det er kokemuligheter og kjøleskap på rommene.
Tilleggsinformasjon
Studenter med norsk nasjonalitet må søke om oppholdstillatelse/visum. Mer informasjon finner du på vår nettside om visum og oppholdstillatelse.
Slik søker du
Detaljert informasjon finner du på vår nettside.
Husk å søke innen følgende frister:
- 15. februar for utreise i påfølgende høstsemester.
- 15. september for utreise i påfølgende vårsemester.
Ta kontakt
Spørsmål om utveksling stilles til Internasjonalt kontor på ditt studiested.