Alle arrangementer ved Universitetet i Innlandet

Hva kan vi lære av å studere positive avvik på ungt utenforskap?

Professor Astrid Halsa presenterer noen foreløpige resultater fra Postut-prosjektet.

Målet for forskningsprosjektet Positive avvik – en innovativ tilnærming til ungt utenforskap (POSTUT) er å løse utfordringer knyttet til utenforskap blant unge gjennom bruken av innovasjonstilnærmingen "positive avvik".

Hensikten er å forbedre tjenestetilbudet for unge mellom 16 og 25 år, spesielt for de som har eller har mottatt hjelp fra barnevernet, gjennom å styrke samarbeidet mellom Nav, barneverntjenesten, førstelinjetjenesten i psykisk helse og involvere unge mennesker i utviklingen av nye løsninger.

 "Positive avvik" tar utgangspunkt i at det alltid finnes noen i et lokalsamfunn, i en organisasjon eller i en tjeneste som lykkes bedre enn andre, til tross for samme utgangspunkt og tilgang til ressurser. Kunnskapen finnes, men er ofte vanskelig å få øye på.

Klarer man å finne disse «noen», som løser problemer annerledes, er det mulig å lære av dem? I prosjektet skal Nav og barneverntjenesten sammen med unge, forskere og andre relevante aktører lete etter positive avvik, skaffe kunnskap om dem og bruke dette til å utvikle nye praksiser.

Praktisk informasjon

Møtet er digitalt på Zoom 

Meeting ID: 658 9503 9611
Passcode: 610468

Om Kunnskapstimen

Høsten 2021 startet vi med «Kunnskapstimen», et digitalt seminar en gang pr måned, der HINN-forskere presenterer forskning om Nav for Nav-ansatte og andre interesserte. I løpet av semesteret arrangeres det en utvidet kunnskapstime, hvor både forskere og deltakere fra praksisfeltet deltar i diskusjonen rundt utvalgte temaer. Alle kunnskapstimene tas opp og legges ut på nettsiden til Kompetansesenter for offentlig innovasjon (KOI) - se oversikt over webinarene her.

Emneord: Kunnskapstimen
Publisert 21. aug. 2025 16:11 - Sist endret 4. sep. 2025 15:14