VR for trening på kriser som krysser landegrenser

Crisis Lenses utvider grenseoverskridende kriseøvelser til virtuell virkelighet (VR). Løsningen, som er utviklet i Interreg-prosjektet INCREDILAB, gir mulighet til å trene på flom, skogbranner og andre omfattende krisesituasjoner som krever koordinert innsats på tvers av landegrenser, regioner, organisasjoner og samfunnsaktører.

dataspill liknede landskap med trær og norskflagg og en vindmølla, skjermdump

Skjermdump fra Crisis Lenses, en VR-løsning utviklet gjennom INCREDILAB for trening på grenseoverskridende kriser og beredskapssamarbeid.

Av Jonathan Strandlund, Karlstads Universitet
Publisert 19. okt. 2026 11:21 - Sist endret 19. okt. 2026 11:49

– Å bygge opp slik samordning før en reell krise oppstår er både krevende og avgjørende, sier Ala Sarah Alaqra, førsteamanuensis i informatikk ved Handelshögskolan ved Karlstads universitet.

Crisis Lenses er et treningsspill i virtuell virkelighet (VR) som utvikles innenfor Interreg-prosjektet INCREDILAB, som er er et grenseoverskridende samarbeidsprosjekt mellom Universitetet i Innlandet og Karlstads universitet, med mål om å styrke beredskap, samfunnssikkerhet og innovasjon på tvers av den norsk-svenske grensen.

Bygger på brettspill

– Crisis Lenses bygger videre på vårt felles arbeid med brettspillet Collaborate or Collapse, som ble utviklet for å støtte samordnet beslutningstaking i grenseoverskridende krisescenarioer, forklarer Alaqra. Mens brettspillet legger til rette for strukturerte diskusjoner rundt et bord, utforsker Crisis Lenses hvordan digitale miljøer kan tilføre nye dimensjoner til læring og trening.

Arbeidet med Crisis Lenses har så langt vært konsentrert om å utvikle de tekniske og designmessige grunnlagene for VR-treningen. En sentral utfordring har vært å overføre kjernen i det samarbeidsbaserte brettspillet til et digitalt miljø uten å miste fokuset på dialog, felles beslutningstaking og refleksjon.

– Ved hjelp av VR-teknologi fra FyndReality har teamet utforsket og testet en rekke tekniske og designmessige elementer, sier Alaqra. Dette inkluderer utvikling av prototyper med visuelle effekter som dynamisk brann og miljøfunksjoner, utprøving av ulike romlige designløsninger og testing av hvordan diskusjons- og samarbeidsmoment kan integreres i det virtuelle miljøet.

Muligheter og begrensninger

Designprosessen har vist at teknologien både gir nye muligheter og setter enkelte begrensninger. Teknologiske løsninger, brukervennlighet og læringsmål må balanseres nøye.

– Basert på arbeidet så langt har vi fått en tydeligere forståelse av hva plattformen kan støtte, og hvordan samhandlingen bør struktureres for å bevare fokus på samarbeid fremfor et rent spillorientert perspektiv, sier Alaqra.

Prosjektgruppen arbeider nå med å videreutvikle og finjustere ulike designløsninger og evaluere utvalgte spillelementer. Neste fase innebærer å øke detaljnivået i prototypen, både visuelt og funksjonelt, samt utvikle et fullt operativt krisescenario.

– De kommende evalueringene vil gjennomføres sammen med relevante aktører fra kommuner og regionale myndigheter i både Värmland i Sverige og Innlandet i Norge, sier Alaqra. Testene skal gi viktig kunnskap om hvor relevant Crisis Lenses er som verktøy for å styrke samarbeid, koordinering og felles beslutningstaking i virkelige grenseoverskridende krisesituasjoner.

Både det virtuelle spillet og brettspillet presenteres på INCREDILABS avslutningskonferanse i Karlstad 18. november. Les her for mer informasjon og påmelding.

Artikkelene er oversatt fra svensk

logo interreg norge sverige med eu-flag
Emneord: Incredilab, kriseøvelser, VR, interreg