NOKUTs studiebarometer har avslørt en dramatisk økning i bruken av kunstig intelligens (KI) blant studenter, fra 61 prosent i 2023 til hele 81 prosent i 2024. Likevel viser undersøkelsen at 67 prosent av studentene ikke får tilstrekkelig opplæring i KI-verktøy. Dette er en alvorlig situasjon som belyser det store gapet mellom studentenes behov og utdanningsinstitusjonenes tilrettelegging.
StInn krever bedre opplæring i KI
Studentorganisasjonen i Innlandet (StInn) stiller seg bak NSOs krav om at utdanningsinstitusjonene må ta ansvar for å sikre god og rettferdig KI-opplæring. Dette samsvarer med StInns fag- og forskningspolitiske plattform, hvor vi understreker betydningen av oppdatert og inkluderende undervisningstilbud.
Vår politikk slår fast at studenter må ha tilgang til en undervisning som forbereder dem på fremtidens arbeidsmarked, hvor KI kommer til å spille en avgjørende rolle nå og i framtiden. Det er uholdbart at enkelte studentgrupper får opplæring og veiledning, mens andre overlates til seg selv. Dette skaper store skjevheter i utdanningen og i studentenes forutsetninger for å lykkes i arbeidslivet.
KI som ressurs – ikke erstatning
StInn mener at KI skal være et hjelpemiddel som forbedrer studenters læringsprosess, ikke en erstatning for kritisk tenkning og akademiske ferdigheter. For at dette skal skje, må institusjonene utforme klare retningslinjer for KI-bruk og tilby kurs i etisk og faglig forsvarlig anvendelse av teknologien.
StInn har vært og er i dialog med ledelsen ved Universitetet i Innlandet for å diskutere hvordan disse forbedringene kan implementeres. Vi jobber aktivt for å sikre at studentene får den nødvendige opplæringen i KI og at institusjonen tar ansvar for å legge til rette for en rettferdig og kompetansebyggende studiehverdag.
Rettferdig sensur og tilbakemelding
Vår fanesak er derfor dagsaktuelt når vi tenker på sensur og tilbakemelding. Kvaliteten på vurderinger og tilbakemeldinger er avgjørende for studentenes faglige utvikling, og vi mener at dette må prioriteres av utdanningsinstitusjonene.
StInn mener at ved tilbakemeldinger på arbeidskrav og ved bedømt sensur av eksamen, skal begrunnelsen for sensuren være av slik kvalitet at det er enkelt for studenten å forstå hvor de står faglig, forbedringspotensialet og om de er på kanten til å vippe opp eller ned i karakter ved eventuell klage. Det skal ikke benyttes KI til å framstille tilbakemeldinger.